Historia żaluzji drewnianych

Idea żaluzji drewnianych została zapoczątkowana w Starożytnym Egipcie, gdzie do osłony przed promieniami słonecznymi stosowano trzcinę, którą naciągano. W tych samych czasach podobne rozwiązanie wymyślono również w Chinach tyle ,że głównym materiałem, który zastosowano był bambus.Pomysł osłaniania się drewnem przed promieniami słonecznymi z Chin został zapożyczony w Persji.

żaluzje weneckieKupcy weneccy, którzy często bywali w Persji w sprawach handlowych szybko podchwycili to rozwiązanie i zaczęli na szerszą skalę stosować je swoich rodzinnych stronach. Wkrótce żaluzje drewniane stały się tam tak popularnym rozwiązaniem,że nawet współcześnie w Europie osłonę drewnianą nazywa się żaluzjami weneckimi. Jedynie we Francji bardziej popularnym określeniem na żaluzje drewniane jest „les persienes” – oddające pierwszeństwo wynalazku Persom.

Chociaż wydaje się żaluzje drewniane w obecnie nam znanej postaci są stosunkowo nowym wynalazkiem są one z nami od kilku stuleci. Pierwsze patenty na tego typu osłony zostały zgłoszone w 1769 roku  w Anglii przez Gowina Knight. Kolejny patent przyznano w 1796 roku Edwardowi Beran. Jednakże Francuzi używali tego rozwiązania na długo przed patentami Anglików. Żaluzje drewniane szczególnie dobrze przyjęły się w Ameryce Północnej.Mówi się, że Thomas Jefferson podkreślał, że każde okno w każdym domu w którym był właścicielem musi być wyposażone w żaluzje drewniane. Był tak zachwycony nimi, że wymienił je w testamencie, aby zostały rozdysponowane między uposażonymi.

Historia_zaluzji

Żaluzje drewniane jako tło podpisania deklaracji niepodległości

Jednym z bardziej znanych pierwszych realizacji gdzie zastosowano żaluzje drewniane był  Kościół pod wezwaniem  Świętego Piotra w Filadelfii w 1761 roku. Żaluzje drewniane pojawiają się również na rysunkach przedstawiających podpisanie deklaracji niepodległościowej w USA 1776 roku. Jednym z najbardziej spektakularnych realizacji związanych żaluzjami drewnianymi jest zastosowanie ich we wszystkich oknach 102 pięter Empire State Building w Nowym Yorku.

Dziś, żaluzje drewniane dostępne są w różnych kolorach i stylach. Od bambusa (miły ukłon w stronę starożytnych Chin i  wkładu tego Państwa do historii żaluzji!) przez drewno lipowe czy lekkie drewno o nazwie Paulownia.

Żaluzje drewniane to elegancja, i dobra kontrola nad światłem wpadającym do pomieszczenia, to także skuteczna ochrona przed widokiem z zewnątrz. Są one coraz chętniej wybierane przez Klientów ze względu na to,że nadają się do pomieszczeń nowoczesnych, stylowych ale także do okien drewnianych, plastikowych, aluminiowych. Niewątpliwym argumentem przemawiającym za ich wyborem jest też ich ekologiczny aspekt.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s