Porady Markizowe – Czy w miejscu gdzie silnie wieje wiatr warto montować markizę ?

Często Klienci z którymi rozmawiałam zastanawiają się czy warto jest zamontować markizę w domu letniskowym nad morzem lub przy jeziorze jeśli  wieją tak dosyć mocne wiatry. Moja ocena jest taka,że jak najbardziej można zastosować markizę w takich miejscach ale pod kilkoma warunkami.

 • Sama markiza waży od 40 do 80 kg. ( konstrukcja , poszycie z ewentualnym silnikiem). Nie jest to ogromny ciężar.
  Przegub z linką

  Przegub z linką

  Przegub markizy z łańcuchem Flyera

  Przegub markizy z łańcuchem Flyera

  Jednak ze względu na swoją specyfikę markizy mają dużą powierzchnię nośną. Powoduje to, że po jej rozłożeniu materiał pod wpływem wiatru może zachowywać się jak żagiel. W skrajanych przypadkach dochodzi do podmuchów naciskających na materiał rzędu 800 kg na powierzchnię materiału. Dlatego tak istotną sprawą jest aby wybrać markizę z solidną konstrukcją.Jednym z prostych sposobów na sprawdzenie jakości markizy to obejrzenie jej przegubu. Jeśli występuje tzw. łańcuch Flyera jest to oznaka,że markiza jest godna rozważenia. W przypadku tanich markiz hipermarketowych łańcuch w przegubie jest zastąpiony linką. Należy zatem zwrócić uwagę  na producentów, którzy dają więcej niż 2 lata gwarancji na konstrukcję.  Producenci markiz, którzy w warunkach Polskich są godni polecenia to np. firmy MOL, SELT czy DRAGON.

 • Jeśli wiemy,że miejsce w którym ma być zamocowana markiza jest narażone na mocny wiatr należy przy zakupie markizy zwrócić uwagę na klasę jej odporności. Model należący do I klasy może pozostać rozłożony przy niewielkim wietrze (5,5-7,9 m/s), lekko poruszającym gałęziami. Klasa II zezwala na korzystanie z markizy przy mocniejszych podmuchach (8-10,7 m/s) kołyszących małymi drzewami. Konstrukcje klasy III mogą być rozłożone nawet przy porywistym wietrze (10,8-13,8 m/s) zrywającym kapelusze i wyrywającym parasole.
 •  Bardzo ważny jest też aby montaż takiej markizy przeprowadziła wykwalifikowana ekipa montażystów. W przypadku większości markiz montaż powinny przeprowadzać minimum dwie osoby. W przypadku mocowania do ściany należy zwrócić uwagę czy aby przypadkiem montażysta nie stosuje jedynie dużych kołków rozporowych. Prawidłowo wykonane zamocowanie markizy powinno zawsze być związane z użyciem ultra mocnych klejów chemicznych. Ich zastosowanie powoduje, że w przypadku mocnych podmuchów konstrukcja markizy nie wysunie się z muru.
 • Jeśli po zamontowaniu markizy okaże się ,że jednak wiatr jest na tyle mocny,że rozłożona markiza niebezpiecznie mocno „pracuje” rozwiązaniem może być zastosowanie specjalnych podpór markizowych, które stabilizują konstrukcję. Można w nich regulować wysokość a montaż i demontaż jest niezwykle szybki.

  podpora do markizy

  podpora do markizy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s